Na terenie każdej jednostki terytorialnej znajduje się wiele różnego rodzaju nieruchomości. Stanowią one własność nie tylko osób prywatnych, ale też firm, organizacji, jednostek samorządowych czy Skarbu Państwa. Wiele z gruntów czy budynków posiada też nieunormowany status, co często utrudnia nabycie czy zagospodarowanie danej przestrzeni. Jak zdobyć informacje na temat określonej nieruchomości? Pomocna może być w tym Ewidencja gruntów i budynków.
Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Co to jest Ewidencja gruntów i budynków?
Ewidencja gruntów i budynków (EGiB) to jeden z rejestrów referencyjnych, który zawiera szczegółowe informacje o wszystkich nieruchomościach. Spis ten wykorzystywany jest przy realizacji zadań dotyczących planowania gospodarczego, przestrzennego, wymiarowania podatków oraz świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, gospodarowania nieruchomościami czy tworzenia statystyki publicznej.
W Polsce jest 380 jednostek odpowiedzialnych za prowadzenie Ewidencji gruntów i budynków, którymi są starostwa powiatowe. Z EGiB można uzyskać wypis i wyrys, a także mapę ewidencyjną, które są niezbędnymi elementami dokumentacji podczas realizowania różnych przedsięwzięć budowlanych, modernizacyjnych, a także przy zakupie czy sprawdzeniu danej nieruchomości.
Do danych ma dostęp zarówno właściciel, jak i określone osoby lub podmioty mające w tej czynności konkretny interes prawny (np. chęć nabycia ziemi).
Niektóre dane zawarte w Ewidencji gruntów i budynków można znaleźć również na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii www.geoportal.gov.pl.
Wśród podmiotów i osób, które korzystają z danych znajdujących się w Ewidencji gruntów i budynków, można wymienić przede wszystkim:
- Główny Urząd Statystyczny,
- sądy rejonowe,
- Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska,
- Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- marszałków województw,
- pośredników w obrocie nieruchomościami,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- zarządców nieruchomości,
- firmy budowlane,
- rzeczoznawców majątkowych,
- firmy geomarketingowe.
Informacje z EGiB są również przydatne dla osób i podmiotów zainteresowanych kupnem nieruchomości lub podjęciem współpracy na określonym terenie z różnymi podmiotami.
>> Kto może kupić działkę rolną o powierzchni poniżej 1 ha?
Jakie dane zawarte są w EGiB?
W Ewidencji gruntów i budynków zawarte są dane dotyczące:
- gruntów – położenia, powierzchni, granic, rodzajów użytków gruntowych, przyznanych klas bonitacyjnych, oznaczeń w księgach wieczystych i odpowiednich zbiorach dokumentów założonych dla danej nieruchomości,
- lokali – położenia, powierzchni użytkowej i ich funkcji,
- budynków – położenia, powierzchni, przeznaczenia i funkcji użytkowych oraz ogólnych danych technicznych.
Jeżeli czytałeś moje wcześniejsze wpisy, to wiesz, że dane z ewidencji gruntów i budynków będą decydowały, czy w danej sytuacji będzie możliwe przekształcenie działki rolnej na budowlaną.
Ponadto EGiB to szereg szczegółowych informacji i zapisów związanych z osobami zarządzającymi i właścicielami nieruchomości, historią stanu prawnego czy objęciem szczególnymi przepisami prawa. Można tu wymienić takie dane jak:
- szczegółowe informacje dotyczące właścicieli nieruchomości, także w sytuacji, gdy grunty czy budynki należą do Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów,
- informacje odnośnie do gruntów, dla których nie została założona księga wieczysta, zbiór adekwatnych dokumentów czy zapisy umożliwiające ustalenie właściciela,
- miejsce stałego pobytu lub adresy siedziby podmiotów będących właścicielami nieruchomości,
- dane dotyczące wpisu do rejestru zabytków danej nieruchomości czy przynależności do ochrony przyrody,
- informacje o wartości katastralnej nieruchomości,
- zapisy związane z umowami dzierżawy, jeżeli zależy od nich nabycie praw wynikających z przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników czy rozwoju obszarów wiejskich.
Jak uzyskać informacje z Ewidencji gruntów i budynków?
Aby dowiedzieć się istotnych danych na temat określonego gruntu lub nieruchomości, należy złożyć stosowny wniosek do Starosty w starostwie właściwym dla miejsca położenia interesującej nas nieruchomości. Na tej podstawie można uzyskać wypisy, kopie dokumentów, wyrysy, ale też pliki komputerowe.
Obecnie trwają także prace nad wdrożeniem Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach, który ma znacznie ułatwić uzyskiwanie danych z EGiB. Dzięki wprowadzeniu ZSIN poprawie ulegnie nie tylko jakość danych, ale też dojdzie do znacznego usprawnienia w procesie pozyskiwania określonych informacji.
Możliwe będzie też zdobycie informacji online za pośrednictwem komunikacji elektronicznej w systemie Geoportal.
Ewidencja gruntów i budynków — podsumowanie
Ewidencja gruntów i budynków to jeden z przydatnych zbiorów danych dotyczący nieruchomości.
Stanowi ona źródło wiedzy zarówno o powierzchni, położeniu, jak i właścicielach danego gruntu czy budynków.
Określone informacje można uzyskać w starostwie właściwym dla położenia nieruchomości na podstawie złożonego wniosku.
W niedalekiej przyszłości będzie to również możliwe online dzięki Zintegrowanemu Systemowi Informacji o Nieruchomościach.
Wojciech Drapała
adwokat
***
Co to jest opłata planistyczna i kiedy trzeba jej dokonać?
Osoby będące właścicielami nieruchomości zgodnie z obowiązującym prawem zobligowane są do płacenia podatków z tego tytułu. Jednak nie zawsze są to jedyne opłaty związane z faktem posiadania np. gruntu czy domu lub uzyskiwania przychodu z najmu lub dzierżawy. Niekiedy może pojawić się dodatkowe zobowiązanie, jakim jest opłata planistyczna.
Czym jest ten rodzaj opłaty, w jaki sposób działa i kiedy jesteśmy zobowiązani do jej uiszczenia? [Czytaj dalej…]